Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Dış İlişkiler Müdürlüğü

Paylaş
 
dis iliskiler.png Müdürümüzün Özgeçmişi

1990 yılında Büyükçekmece'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Büyükçekmece'de tamamladı. 2012 yılında Selçuk Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü'nden ve 2016 yılında Anadolu Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.  İstanbul Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü'nde ve Aydın Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Anabilim Dalı'nda "Marka Şehirler" üzerine yüksek lisans eğitimlerine devam etmektedir. 2013 yılında "İş Güvenliği Uzmanı" , 2014 yılında "Enerji Yöneticisi" oldu. 2013 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nin düzenlediği, Mühendislik Akustiği çevresel gürültü eğitimini tamamlayarak bu konuda çalışmalarda bulundu. 2014 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı'nda "Proje Döngüsü Yönetimi" eğitimi aldı. 2016 Yılında Marmara Belediyeler Birliği'nin Yerel Yönetimler Akademisini tamamladı. 2012-2015 yılları arasında Büyükçekmece Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nde Çevre Mühendisi olarak çalıştı. 2015 yılında Büyükçekmece Belediyesi, Dış İlişkiler Müdür Vekili olarak atandı. Evli ve bir çocuk babası.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​MİSYONUMUZ​

Büyükçekmece Belediyesinin uluslar arası politikasının temel önceliklerine ve AB üyeliği hedefine uygun olarak,kültür ve turizm alanlarındaki uluslararası işbirliği olanaklarını, Kentimizin kültür varlıkları ile değerlerinin dünyaya tanıtımına katkıda bulunacak biçimde geliştirmek ve sürdürmektir.

VİZYONUMUZ

"Yükselen standartlarıyla faaliyet alanı dahilindeki ulusal ve uluslararası tüm platformlarda sürekli değer yaratan aktif, öncü ve örnek bir birim olmak."

ÖDÜLLERİMİZ
Büyükçekmece Belediyesi 5 yıl üst üste Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından "12 Yıldız Şehir" ünvanı alındı.

kresimodul7.jpg kresimodul2.jpg kresimodul3.jpg
                     
                         kresimodul4.jpg        resim231336.jpg

Avrupa Parlamenterler Meclisinin 62 yıldır düzenlediği Avrupa Ödülleri kapsamında "Avrupa Diploması" alındı.

                                                 kresimodul5.jpg

 
Müdürlüğe Ait Bilgiler

 
1.Fiziki Yapı Hizmet Birimleri

 
Müdürlüğümüzle ilgili iş ve işlemler ATİRUS 7. KATTA yürütülmektedir.

 
2. Teşkilat Şeması

 

 

 
3.Personel Durumu

 
 
Dış İlişkiler Müdürlüğü, 7 Eylül 2012 tarihinde 78 Sayılı Meclis Kararı ile kurulmuştur. 1 Müdür ve 3 personelden oluşmaktadır. ​


 
 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​                                                            FAALİYETLER

 1.   1- TÜRK-YUNAN NÜFUS MÜBADELESİNİN 93. YILDÖNÜMÜ ANMA TÖRENİ

Kurtuluş Savaşı sonrasında 30 Ocak 1923 yılında Lozan'da imzalanan Türk ve Yunan halklarının mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol gereği Türkiye'deki Rumlarla Yunanistan'daki Müslümanların büyük bir bölümü karşılıklı olarak yer değiştirmişti. Mübadelenin 93'üncü yıldönümü anma etkinlikleri 30 Ocak Cumartesi günü saat 11.00'da Yunanistan'dan gelen mübadillerin İstanbul'da karaya ilk ayak bastıkları yerlerden biri olan Mimarsinan İskelesi'nde temsili karşılama töreni ile başladı. Anma etkinleri Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Halkı, Yunanistan'dan gelen Belediye Temsilcileri ve Mübadiller ile Büyük Mübadele Derneği, Lozan Mübadele Derneği, Rumeli Balkan Platformu Derneği ve Tepecik Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlendi. Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi'nde çeşitli etkinlikler ve gösteriler ile Mübadelenin 93üncü yıldönümü etkinlikleri gerçekleşti. Bu etkinliklere Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan AKGÜN, Yunanistan'ın çeşitli bölgelerinden Belediye Temsilcileri ve Dernek yöneticileri ve vatandaşlarımız katılım gösterdi. ​

Türk ve Yunan halkaları arasındaki dostluğunun bir nişanı olacak zeytin ağacı Türkiye ve Yunanistan'dan getirilen toprak ile ekildi. 

faal1.jpg     faal2.jpg

faal3.jpg    faal4.jpg

 1.                            2- 12 YILDIZ ŞEHİR UNVANI ÖDÜL TÖRENİ

Türkiye'nin de kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nce her yıl 15 Ekim'i kapsayan hafta "Avrupa Yerel Demokrasi Haftası" olarak kutlanmaktadır. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri ile aktif vatandaşlık, birlikte yaşam, insan hakları ve yerel demokrasi konularında farkındalığı ve duyarlılığı arttırmak amaçlanmaktadır. Geçtiğimiz yılın teması olan; "Çok Kültürlü Toplumlarda Birlikte Yaşam. Saygı, Diyalog ve Etkileşim" konuları kapsamında gerçekleştirmiş olduğumuz etkinlikler ve çalışmaların sonucunda 12 Yıldız Şehir Ünvanı ödülü ile Avrupa'nın 24 belediyesi arasına girmiş olduk. Bu ödülü Türkiye'de 4 yıldır üst üste alan tek belediye olma gururunu yaşadık.

                                         faal5.jpg

 1.                       3- UCLG-MEWA YÖNETİŞİM KOMİTESİ TOPLANTISI​

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği, Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA) Yönetişim Komitesi ilk toplantısı düzenlendi. Toplantıya Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün katıldı. Başkanımız ile UCLG-MEWA yetkilileri, 5 dönemlik Belediye başkanlığı ve 40 yılı aşkın belediyecilik tecrübesinden dolayı UCLG platformlarında paylaşılmak üzere bir röportaj gerçekleştirdi. Yönetişim konusunda ki düşüncelerini paylaşan Başkanımız toplantının önemiyle ilgilide bir açıklama yaptı. UCLG-MEWA Yerel Yönetişim Komitesi'nin yerel yönetimleri güçlendirmek, en iyi uygulamaları belirlemek ve UCLG-MEWA üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar arasında işbirliğini teşvik amacıyla kurulduğunu  belirtti.

İki gün süren oturumlarda ağırlıklı olarak, yerel finans ve şeffaflık konularına odaklanılmıştır. Toplantılarda, yerel yönetimler ve uluslararası örgütlerden katılımcılar da yönetişim alanında karşılaştıkları zorlukları paylaştı. Komite, MEWA bölgesinde yer alan yerel yönetimlerin, ulusal ve uluslararası kalkınma gündemlerine tam anlamıyla katılmasını sağlayan, yeni bir ortak zemin oluşturan bölgesel bir platformdur.

faal6.jpg   faal7.jpg


 1.            4- AVRUPA KONSEYİ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ

30. GENEL KURULU

            16 yıldır Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Türk Milli Delegasyon üyeliğini aralıksız olarak yapan tek heyet üyesi olan Başkanımız Dr. Hasan AKGÜN, Kongre'nin 30. Genel Kurulu'na katılmak üzere Fransa'nın Strasbourg şehrine gitti.        

            Kongrede birçok konu görüşüldü ama ağırlık mülteciler ile şeffaflık ve yerel demokrasi üzerineydi. Yerel katılımcılık, farklı kültürlerin bir arada yaşaması, yönetime katılma konularında ciddi görüşmeler oldu. Örneğin temiz ve sürdürülebilir enerjinin geleceği konusunda çok önemli bir karar alındı. Rüzgar ve güneş enerjisi üretimi ile ilgili planlama aşamasında belediyelerin devre dışı bırakılmasının kabul edilemeyeceği karara bağlandı. Merkezi hükümetlerin bu konuda yatırım ve üretim yapmadan önce mutlaka ilgili belediyelerin de katılımını alması gerektiği ve bu hususun hükümetlere bildirilmesi onaylandı. Diğer konu ise, mülteciler ve sorunları idi. Mülteci sorunu ile ilgili söz alan Başkanımız, Mültecilere acilen eğitim ve iş imkânı sağlanmasının önemini anlattı. Başkanımız, "Acilen mültecilerin bulundukları ülkelerde eğitilmeleri, iş sürecine katılmaları  ve Ülkemizin mülteciler perspektifi de bu yönde olmalıdır diye konuştu. Eğitilmeyen, iş sürecine katılmayan yani yerleşik, entegre hale getirilmeyen mülteciler karanlık odakların, şer güçlerinin ağına takılabilir" dedi.​​​

Kesintisiz olarak 16 yıldır Türk Milli Delegasyonu'nda bulunan Dr. Akgün, şunları söyledi: "Türk milli Delegasyonu olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde ülkemizi en iyi bir biçimde temsil ettiğimize inanıyorum. Ülkemizin uluslararası arenada yalnızlaştırılması girişimlerine asla müsaade etmeyiz. Ülkemizin çıkar ve menfaatlerinin savunulması bizim başlıca görevimizdir. Kongre boyunca, lobicilik yaparak ülkemiz çıkarlarına yönelik çalışmalar yürüttük."

faal8.jpg    faal9.jpg

 1.     ​5- GORNA ORYAHOVITSA-BÜYÜKÇEKMECE KARDEŞ ŞEHİR CAMİİ AÇILIŞI

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Belediyesi'nin 2003 yılından bu yana kardeş şehri olan Bulgaristan'ın Gorna Oryahovitsa kentine orada yaşayan soydaşların talebi üzerine "Gorna Oryahovitsa-Büyükçekmece Kardeş Şehir Camii"'yi yaptırdı. Camii'nin açılış töreni, Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Kaymakamı M. Hulusi Arat, belediye meclis üyelerinden oluşan bir heyetin, Türk ve Bulgar yetkililerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Gorna Oryahovitsa'da yaşayan soydaşlarımız için önemli bir ibadet ihtiyacı karşılanmış olundu.

faal10.jpg   faal11.jpg

                                        faal12.jpg


 1.                         6- AVRUPA'NIN EN BÜYÜK 2. MECLİSİ BÜYÜKÇEKMECE'DE

Belediye Başkanımız, Avrupa'nın en büyük ikinci meclisini yani Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi başkanı Jean Claude Frecon ve kongre üyelerini Büyükçekmece'de    ağırladı. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Milli Delegasyonu Üyesi Büyükçekmece Belediye Başkanımız Hasan Akgün, mevcut Kongre Meclis Başkanı Jean Claude Frecon ve kongre üyeleri onuruna bir yemek verdi. Konuklarına Büyükçekmece hakkında bilgi veren Başkanımız Avrupa'dan almış olduğumuz ödüller ve büyük projeler ile Büyükçekmece'nin bir Avrupa Şehri olduğunu anlattı.

  Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin önümüzdeki dönem yapacağı çalışma hakkında değerlendirmelerin de yapıldığı gecede, Kongre Başkanı J.C. Frecon tarafından eski dönem başkanı Yavuz Mildon'a yapmış olduğu başarılı çalışma nedeniyle madalya takdim edildi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün de, Yavuz Mildon'un 2008-2010 yılları arasında kongre başkanı olduğu dönemde çok başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirterek, kendisine bir plaket takdim etti.​

Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün'ün ev sahipliğinde gerçekleşen Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin, Büyükçekmece'deki önemli seremonisine Kongre Başkanı J.C. Frecon'on yanı sıra Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcıları Gaye Doğanoğlu, Leen Verbeek, Genel Sekreter Andreas Kaiffer, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi eski başkanı Yavuz Mildon, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ve Büyükçekmece Belediye meclis üyeleri katıldı.

faal13.jpg  faal14.jpg

 ​

faal15.jpg   faal16.jpg


 1.                 ​7-  "ENGELLİ BİREYLER VE SOSYAL ENTEGRASYON ZİRVESİ"

Türkiye Belediyeler Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Teknik Destek Projesi (İSKEP) – Uluslararası Sosyal Entegrasyon Zirvesi'nin 2. gününde ''Engelli Bireyler ve Sosyal Entegrasyon'' konulu panele konuşmacı olarak katılan Başkanımız Dr. Hasan Akgün,  gerçekleştirdiği konuşmada Büyükçekmece Belediyesinin engelli bireyler ile ailelerinin toplumsal alanlardaki görünürlüğünü artırmak ve sosyal entegrasyonu sağlamak için bütüncül faaliyetler çerçevesinde gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı.​

Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün, "Asıl engelleri az düşünen bireyler oluşturuyor. Bilinçli bir toplum olursak ortada engel kalmaz. Belediyemizin oluşturmuş olduğu Gökkuşağı Engelli İzci Kulübümüzde çocuklarımız sosyalleşerek aslında arada bir farkın olmadığını gösteriyor. Bu bilinçle belediye olarak engelli vatandaşlarımızı her zaman toplumun ayrılmaz bir parçası olarak kabul ettik. Ortaya koyduğumuz projelerde de engelli kardeşlerimizi sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın içinde olmalarını sağladık" dedi.

faal17.jpg    faal18.jpg

 1.           8- Dr. İBRAHİM TEMO LİSESİ 19 MAYIS GENÇLİK ŞENLİĞİNE KATILDI

Kardeş Şehrimiz Makedonya'daki Struga'yı ziyaret eden Dr. Hasan AKGÜN, orada yaşayan Türk ve Müslüman öğrencilere okul üniforması ve spor malzemeleri hediye etmişti, öğrencilerden iadeyi ziyaret 19 Mayıs Spor ve Gençlik Bayramı'nda gerçekleşti. Öğrenciler törene katılarak milli duygular yaşadı. Büyükçekmece Anadolu Lisesini ziyaret ederek, Türkçe dersine girdiler. 

faal20.jpg      faal21.jpg

                                        faal22.jpg

 1.                          9- BÜYÜKÇEKMECE'DEN STRUGA'YA EĞİTİM KÖPRÜSÜ

Kardeş Şehrimiz Struga Belediyesi ile "Büyükçekmece'den – Struga'ya Eğitim Köprüsü" projesi için Büyükçekmece'de bir araya gelindi. Struga'da bulunan öğrencilerin eğitimlerine destek için yapılacak okulun protokolü imzalandı. Kardeşlik köprülerimiz bu proje ile daha da güçlendi.

faal30.jpg      faal31.jpg

 1.                               10- KARDEŞ ŞEHİRLER İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI

17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilçemize gelen Kardeş Şehrimizin temsilcileri ile gala yemeği düzenlendi. Pek çok Kardeş Şehrimizin katıldığı yemekte yıllarca süren ilişkilerin yaratmış olduğu dostluk ve samimiyet havası etkindi. 

faal32.jpg       faal33.jpg


 1.                        ​11- ALMANYA, GELSENKIRCHEN KARDEŞ ŞEHİR BULUŞMASI

Gelsenkirchen Belediyesi ile 15 yıldır başarıyla sürdürülen kardeş şehir ilişkileri yapılan yeni işbirliği anlaşmaları ve ortak projelerle çok daha sağlam temeller üzerine oturtuldu. Belediye meclis üyeleri, başkan danışmanları, daire müdürleri ve mahalle muhtarlarının yer aldığı heyetin 4 gün süren ziyareti sırasında teknik incelemeler, proje geliştirme toplantıları gerçekleştirildi.

faal34.jpg      faal35.jpg


 1.        12- İSPANYA MAYORKA ŞEHRİ İLE İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRME TOPLANTISI​

Tarih, kültür ve turizm kenti Mayorka Adası'nın başkenti Palma'daki ilk toplantıyı Mayorka Bölge Yönetimi Meclis Başkanı Miquel Ensenat ile gerçekleştiren Dr. Hasan Akgün, Mayorka'daki 53 belediye meclisinin de başkanlığını yapan Ensenat ile karşılıklı olarak ilişkilerin geliştirmesi üzerine görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Palma Belediye Başkanı ile görüşülerek, Büyükçekmece ile Palma Belediyeleri arasında doğrudan turizm, kültür ve ekonomik ilişki imkânlarını değerlendirdiler.

faal40.jpg         faal41.jpg


 1.                         ​13- AVRUPA YEREL DEMOKRASİ HAFTASI KUTLAMALARI

Medeniyetler Temalı Fotoğraf  Sergisi; Belediyemiz ile Büyükçekmece Fotoğraf Derneği işbirliğiyle hazırlanan din ve vicdan özgürlüğünün fotoğraflarla anlatıldığı "Medeniyet" konulu fotoğraf sergisi gerçekleştirdi. Birçok farklı toplumun inanışları ve kültürü sergilendi. 

faal50.jpg        faal51.jpg

                                          faal53.jpg

Belediye Meclisinde Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Kutlaması; Her ay düzenli olarak gerçekleşen Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında Avrupa Yerel Demokrasi haftası kutlandı. Bu yılın konusu hakkında meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Ayrıca Belediyemizin bu hususta 4 yıldır sürdürmekte olduğu faaliyetlerden bahsedildi.

faal01.jpg         faal02.jpg

                                        faal03.jpg

Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanlık Seçimi; Büyükçekmece Belediyesi Çocuk Meclisi yeni dönem ilk toplantısını gerçekleştirdi. Çocuk Meclisi üyeleri tarafından Çocuk Meclisi başkanı ve yardımcılarının belirlendiği bir seçim düzenlendi.  Çocuk Meclisinin bu dönem ilk toplantısının Avrupa Yerel Demokrasi Haftası'na gelmesi sebebiyle "Aktif Çocuk" ve "Yönetime Katılım" konularında çocuk meclisi üyeleri tarafından bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Ayrıca Meclis Üyeleri bu senenin teması hakkında bir faaliyet hazırlama ve bunu Belediye Meclisinde gerçekleştirmek üzere karar aldıklarını bildirdiler.

faal04.jpg          faal05.jpg

Miniklerle Kostüm Müzesi; Büyükçekmece Belediyesi tarafından eski bir Rum evini restore edilerek Kostüm Müzesi haline getirildi. Bu müzede her yıl düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sanat Festivalimize gelen ülkelerin oyunlarda kullandıkları yöresel kıyafetler sergilenmekte.  İlçemizde eğitim gören Özel Mektebim Okulları- Berna Yılmaz Anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle bu müzeyi gezerek farklı toplumların kültürlerini nakışlardan, renklerden tanıma fırsatı buldu.

faal06.jpg           faal07.jpg

                                         faal08.jpg

Mektebim Okulları - Berna Yılmaz Anaokulu "Dünya Çocukları-Demokrasi Şöleni"; 3-6 yaş aralığında ki anaokulu öğrencileri hazırladıkları oy pusulaları ve oy sandıklarını kullanarak demokratik bir şekilde okul başkanlarını seçtiler. Bu ufak seçim ile demokrasi ve cumhuriyet konularında minik öğrencilere bilgiler verildi. Ayrıca Dünya üzerinde bir çok farklı kültür olduğunu ve bunların birçoğunun bir arada yaşadığını anlattığımız çocuklar Dünya Çocukları Şarkısını hep birlikte söyleyerek eğlenceli zaman geçirdiler.

faal09.jpg       faal010.jpg

                                      faal011.jpg

Farklı Kültürlerle Birlikte Yaşam Konulu Resim Çalışması; Farklı kültürlerin varlığına ve birbirleriyle olan etkileşimi hakkında konuştuğumuz çocuklar daha sonra bu konu hakkında düşünceleri ve hayallerini anlatan resimler yaptı. Bu resimler ise okul panosunda sergilendi. Bu sayede çocuklarda farklılıklarımızın olduğunu ve olmasının da doğal olduğunu anlatarak birbirimize saygı duyduğumuz sürece mutlu olabileceğimiz konusunda farkındalık yaratmaya çalıştık.

faal020.jpg           faal021.jpg

                                         faal022.jpg

Kültürel Çeşitliliğin Ortak Dili; Farklı kültürel özelliklerin birlikte yaşadığı toplumlarda acıların, sevinçlerin ve güzelliklerin aynı olduğunu bunları paylaşmanın temel aracının ise diyalog ve etkileşim olduğu vurgusunu yapan eğitmenlerimiz çocuklarla bu konuda bir drama dersi gerçekleştirdi. Kültürel çeşitliliğe sahip toplumlarda ortak dil olan Saygı'yı anlayan bir oyun organize ettiler.  Çocukların din, dil, ırk farkı gözetmeksizin iletişim kurabildikleri ve bunun sürdürülmesiyle insanların ortak yaşam içinde barışı sağlayabilecekleri gösterildi

Çocuk Meclisinden, Büyükçekmece Meclisi ve Dünya'ya Mesaj Var!; Çocuk Meclisinde aldıkları kararla, kültürel çeşitliliğe sahip çıkmak adına Çocuk Meclisi Üyelerimiz bir deklarasyon yayınladı. Çocuk Meclisi adına, Meclis Başkanı bu metni okuyarak Belediye Meclis üyelerine, STK temsilcilerine, Muhtarlara, mecliste bulunan ve canlı olarak internet üzerinden meclisimizi takip eden vatandaşlara çağrıda bulundur. "Farklılıklarımız, Zenginliğimizdir" diyen çocuklar Dünya barışının ancak karşılıklı saygı, diyalog ve etkileşim ile sağlanabileceğini dile getirdiler.

faal023.jpg          faal024.jpg

                                         faal025.jpg

Yabancı Stajyerler ile Katılımcılık Çalıştayı; Yerel diplomasinin geliştirilmesi ve yerel yönetimler arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi amacıyla Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen LOCALINTERNational staj programı kapsamında 22 ülkeden 37  stajyer ülkemize geldi. Yerel yönetimlerin dünyadaki temel ilkeleri ve Türkiye'nin yerel yönetim yapısının teorik ve uygulamalı olarak anlatıldığı programda Belediyemizi ziyaret eden stajyerlerle birlikte "Belediyelerde Katılımcılık ve Yerel Demokrasi" konulu bir workshop gerçekleştirdik. Bu alanda Büyükçekmece Belediyesi olarak yaptığımız çalışmalar, 4 yıldır sürdürdüğümüz Avrupa Yerel Demokrasi Haftası faaliyetlerimiz hakkında bilgiler verdik. 

faal026.jpg             faal027.jpg

                                         ​faal028.jpg


 1.          14- AVRUPA KONSEYİ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ

31.GENEL KURUL'U

            2000 yılından bu yana Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Türkiye'yi temsil eden Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün, Fransa'nın Strazburg kentindeki 31. Genel Kurul Toplantısına katıldı."Yerel ve Bölgesel Düzeyde Etik ve Şeffaflık" teması ile 31. defa toplanan Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi bu yıl "Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi" Yönetiminin (Kongre Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Meclis Başkanı) yeni dönem temsilcileri seçti.

faal029.jpg             faal030.jpg


 1.                          15- MAKEDONYA STRUGA OKUL TEMEL ATMA TÖRENİ

Kardeş Şehrimiz Makedonya'nın Struga şehrinde Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Merkezi adını taşıyacak okulun temeli atıldı. Büyükçekmece Kaymakamı, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve işadamlarının katılımıyla gerçekleştirilen temel atma töreni ile kardeş şehrimizde Türkiye ve Büyükçekmece'ye duyulan sevgi ve saygıya hizmet edildi.

faal031.jpg            faal032.jpg


 1.       16- KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSU VE HEYETİ                                                                   BÜYÜKÇEKMECE'DE

Üç tane Kardeş Şehir ilişkimiz bulunan Yavru Vatan Kıbrıs'ın İstanbul Başkonsolosu Sayın Fahri YÖNLÜER ve heyeti ziyaretimize geldi. Birlikte Kıbrıs ve Türkiye'nin durumunu değerlendirdik. Kıbrıs belediyeleri ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdik. 

faal033.jpg            faal034.jpg


 1.  17- AVRUPA KONSEYİ, YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ TÜRKİYE                                                           RAPORTÖRLERİ İLE GÖRÜŞME

Avrupa Konseyi, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından Türkiye Raporunu hazırlamak için görevlendirilen kongre üyeleri ile bir araya gelen Başkanımız, Kongre'nin Mart ayında gerçekleşecek Genel Kurulunun ana gündemi olacak rapor için görüşmeler yapıldı. Ülkemiz adına olumsuz bir aracın ortaya çıkmaması adına görüşmeler gerçekleştirildi.

faal035.jpg           faal036.jpg


 
 
​Adres:​Fatih Mah. Şehremini Sk. No:1 Büyükçekmece / İSTANBUL​
​Telefon:​0212 883 29 15
​Fax:​​0212 883 39 74
​Email:dis.iliskiler@bcekmece.bel.tr
Adı Soyadı  
Açıklama  
Dosya ekle


 

İlişkili İçerikler